Niemieckie zagłębie przemysłowe Ruhry dla wielu kojarzy się tylko i wyłącznie z fabrykami i kopalniami. Mimo to region ten skrywa wiele ciekawych miejsc związanych m.in. z motoryzacją i piłką nożną. Takim przykładem jest chociażby Dormund, który odwiedziliśmy niespełna miesiąc temu. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje związane z podróżą do tego miasta.
Zasady wjazdu
Niemcy należą zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.
Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Niemiec. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.
Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, w mocy nadal pozostaje nakaz zasłaniania ust i nosa w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w transporcie zbiorowym.
Podróż do Dortmundu
W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Dortmundu. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.
Ryanair: bilety z Katowic (opcja jednodniowego wypadu) i Krakowa kupicie na stronie przewoźnika
Wizzair : bilety z Katowic, Wrocławia, Gdańska i Olsztyna-Mazury kupicie na stronie przewoźnika
Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.
Nocleg
Niestety nie jesteśmy w stanie polecić Wam noclegu, ponieważ z żadnego nie korzystaliśmy. Możemy jedynie zasugerować Wam wyszukanie go na popularnych serwisach – airbnb.pl, booking.com i momondo.pl.
Transport w Dortmundzie
Dojazd z lotniska do centrum miasta jest pierwszą kwestią, który każdy turysta powinien zaplanować już przed podróżą. Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym dostaniemy się do centrum Dortmundu.
Pierwszą z nich jest transport publiczny, który wydaje się być najtańszą opcją. Autobus Airport Express zapewnia bezpośrednie połączenie z głównym dworcem kolejowym Hauptbahnhof w centrum Dortmundu. Kolejnym rozwiązaniem jest autobus Airport Shuttle, który kursuje do pobliskiej stacji Holzwickede, skąd odjeżdżają pociągi DB Deutsche Bahn m.in. do Dortmundu. Istnieje również możliwość skorzystania z autobusu linii 490 jeżdżącego z lotniska do dzielnicy Aplerbeck – tam można wsiąść w metro linii U47 i dojechać do centrum miasta. Bilety na przejazdy autobusami można kupić u kierowcy.
Ostatnią opcją jest skorzystanie z usług taksówkarskich, które są droższe od transportu publicznego. Za kurs z lotniska do centrum Dortmundu trzeba zapłacić 30 euro wzwyż.
Będąc w Dortmundzie warto skorzystać z dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Przystanki autobusowe czy stacje metra można znaleźć we wszystkich dzielnicach tego miasta. Mapa połączeń wraz z rozkładem jazdy zamieszczone są na bus-und-bahn.de. Bilet pojedynczy kosztuje 3 euro, z kolei całodobowy – 7,50 euro.
Płatność i ceny w Dortmundzie
Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Niemczech euro. Tamtejszymi bankami, które umożliwiają bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut są m.in. Commerzbank, Deutsche Bank, Postbank, Reisebank i Santader.
Ceny w Niemczech, jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej w centrum można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.
Ceny przykładowych produktów i potraw w Dortmundzie (stan na sierpień 2022):
Wurst (niemiecka kiełbasa podawana w różnych odmianach) – od 2 do 4 euro
kebab – od 4 do 7 euro
woda 1,5 l – od 0,3 do 0,5 euro
lokalne piwo 500 ml – od 0,8 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
chleb – od 1,30 do 2 euro
obiad dla jednej osoby w tańszej restauracji – 10 euro wzwyż
Wiele osób podróżujących po Niemczech zwykle decyduje się na odwiedzenie Berlina, Monachium czy tamtejszych pasm górskich, w tym m.in. Alp Bawarskich. Zapomina się jednak o innych regionach, np. o Nadrenii Północnej-Westfalii, w której położonych jest wiele miast, w tym Dortmund.
Miasto to skupia przede wszystkim wszystkich fanów klubu piłkarskiego Borussia Dortmund, który co roku rozgrywa swoje mecze nie tylko w najwyższej lidze tego kraju – Bundeslidze, ale także w Lidze Mistrzów. Stadion Signal Iduna Park położony jest w dzielnicy Westfalenhalle przy ulicy Strobelallee 50. Tuż przy stadionie znajduje się muzeum klubu, a także sklep kolekcjonerski. Oprócz tego w mieście zlokalizowane jest German Football Museum, w którym znajdziecie całą historię niemieckiego futbolu.
W Dortmundzie można również znaleźć miejsce poświęcone motoryzacji. Mowa o PACE Automobil Museum skupiającym wiele modeli aut wyścigowych. Bilet normalny kosztuje 14 euro, natomiast ulgowy 11 euro.
Innymi atrakcjami miasta są m.in. jezioro Phoenix, ulica handlowa Westenhellweg, kościół św. Rajnolda, a także Westfalenpark z wieżą telewizyjną, na której szczycie znajduje się taras widokowy – bilety wstępu można zakupić w bramach parku.
Dla miłośników sztuki nowoczesnej mamy jeszcze jedną miejscówkę, którą odkryliśmy dopiero po przylocie do Niemiec. Jest to Dortmund U-Tower, w którym mieści się muzeum Ostwall, będące centrum sztuki i kreatywności. Co ciekawe, wejście na wszystkie piętra od pierwszego do piątego jest całkowicie darmowe – tyczy się to również tarasu widokowego, położonego na samym szczycie budynku.
Źródło: podrozezhubertem.pl
W dniach 11-14 lipca 2024r. zapraszamy do Stada Ogierów Książ w Wałbrzychu gdzie przez 4 dni w malowniczej scenerii Książańskiego Parku Krajobrazowego odbywać się będą:
- Międzynarodowe Zawody Zaprzęgowe CAI 3*, CAI 2*
- Mistrzostwa Polski w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi
- Zawody Krajowe w Powożeniu
Pojawi się około 100 zawodników z całego świata m.in. z USA, Niemiec, Czech i Holandii. Na książańskim hipodromie rywalizować będzie wielu wybitnych sportowców. Zapowiada się rywalizacja na wysokim poziomie, wspaniałe pozytywne emocje, a także niepowtarzalna atmosfera.
Informujemy, że wszelkie informacje związane z odpowiedzią na pytanie “Co w związku z odwołanymi zawodami” pojawią się w nadchodzącym tygodniu .
czytaj więcejW dniu 15 czerwca w Boguszowie Gorce odbył się czwarty Turniej Otwartej Dolnośląskiej Ligii kobiet w Zapasach z udziałem ekip niemieckich i czeskich.
czytaj więcejJest nam niezmiernie miło poinformować, że po raz kolejny Sudecka 100 otrzymała:
– Patronat Honorowy Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego w latach 2014-2024 (decyzja z 20.05.2024 r.)
– Patronat Honorowy Starosty Wałbrzyskiego – Leonarda Górskiego. Dziękujemy również Zarządowi Powiatu Wałbrzyskiego za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o dofinansowanie 35. Sudecka 100 w Boguszowie-Gorcach.
czytaj więcejRozmowa z Michałem Borzemskim, organizatorem kultowego turnieju koszykówki Alkatraz, który zostanie rozegrany 8 i 9 czerwca w Wałbrzychu:
21 lat turnieju Alkatraz. Ile drużyn zagra w tym roku? Ile z nich to stali bywalcy turnieju, a ile drużyn to nowicjusze?
czytaj więcej